Сайтът е в процес на разработка и може да има разминавания при записване на часове и извършване на плащания. След записване на часа, очаквайте обаждане от нас, за потвърждение ,че резервацията е коректна.

Влиянието на невротерапията върху социалното тревожно разстройство

Невротерапията оказва благотворно въздействие при лечението на пациенти със социално тревожно личностово разстройство. Особено ефективна и полезна е активната ЕЕГ невротерапия. В следствие на нейното използване обикновено се наблюдават положителни резултати след период само от около няколко седмици.

Социалното тревожно разстройство е едно от най-често срещаните психични разстройства, което значително затруднява ежедневието на пациентите. Повечето изследвания в тази област обикновено включват един участник, но има и такива проучвания, които разглеждат мозъчната активност на двама души, които си взаимодействат по между си. По този начин се вижда и проследява – как социалните взаимодействия влияят на мозъчната дейност.

Невротерапията е един от методите, които влияят благоприятно върху тревожните и други сходни психични разстройства. Той комбинира данните за мозъчната активност в реално време с методите на обучение.

В статията се говори за развитието и съвременната употреба на невротерапията, като акцента е поставен върху различните техники, които се използват.

Невротерапията възниква през 60-те години като ЕЕГ невротерапия. Процесът включва разбиране и обработване на различните мозъчни сигнали. Основната цел е подобряване на мозъчната регулация, когнитивните и поведенческите способности, чрез използването на пластичността на мозъка. Ефективността се дължи на това, че ЕЕГ сигналите съдържат информация за мозъчните дейности и психичните състояния. Обратната връзка, която се прави от невротерапията може да промени тези психични състояния. При активната ЕЕГ невротерапия човека съзнателно може да влияе върху мозъчната си дейност. За разлика от това при пасивната невротерапия не се изисква съзнателно участие. Този метод има много приложения – при лечение на мозъчни дисфункции, тревожност и други състояния. Също така неговото използване е много подходящо и при процеси, свързани с подобряване на уменията на спортисти, творци, мениджъри и други.

По-нататък в статията се говори за активната ЕЕГ невротерапия и пасивната невротерапия. При активната ЕЕГ невротерапия се използва оперантното кондициониране. По този начин участникът получава визуална или слухова обратна връзка за мозъчната си активност и така, чрез нея той се стреми да подобри определени честоти в мозъка си. Получава се това, че индивидът влияе върху когнитивните процеси и поведението си, като това често се случва без да има нужда от приемането на лекарства. Пасивната невротерапия предоставя на мозъка информация за собствената му активност. Този метод показва успех при терапевтичното влияние върху много психични разстройства и когнитивни нарушения.

При лечението на социалното тревожно разстройство обикновено се използва активна ЕЕГ невротерапия. Използват се няколко протокола:

  • Алфа-тета протокол: с обучението се цели пациентът да достигне до състояние на дълбока релаксация, като това се случва, чрез увеличаването на тета честотите спрямо алфа честотите. Изследванията показват, че след няколко седмици симптомите на социалната тревожност намаляват.
  • Фронтална алфа асиметрия: намалява дисбаланса между двете полукълба, като това се случва, чрез модификация на алфа активността. Проучванията показват, че този метод също води до намаляване на симптомите на социалната тревожност.
  • Контрол на амигдалата: чрез взаимодействие на амигдалата и префронталния кортекс се регулират емоциите. Така се подобрява способността за управление на положителните и отрицателните емоции.

Източник:

Saul, M., He, X., Black, S., Charles, F. (2022). A two-person neuroscience approach for social anxiety: a paradigm with interbrain synchrony and neurofeedback. Front. Psychology, 2022