Сайтът е в процес на разработка и може да има разминавания при записване на часове и извършване на плащания. След записване на часа, очаквайте обаждане от нас, за потвърждение ,че резервацията е коректна.

Може ли невростимулацията да успокои тревожния ум?

Невростимулацията е подходяща и полезна лечебна процедура при пациенти с личностни особености и/или психични разстройства, свързани със състояние на повижена тревожност като генерализирано тревожно разстройство (ГТР), обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР), панически атаки, социална фобия и т.н. В допълнение към това тя е, също така и гъвкав инструмент, който може успешно да се съчетава с други терапевтични методи, с цел да се постигне висококачествено холистично персонализирано лечение. Прилагането й води до умерен, но положителен ефект върху намаляването на тревожните симптоми.

Живеем във времена, в които тревожността е чест спътник на мнозина – дали заради напрегнатото ежедневие, или заради по-сериозни състояния като генерализирано тревожно разстройство (ГТР), социална фобия или панически атаки. Традиционните лечения като медикаменти и терапия не винаги дават желания резултат, което кара учените да търсят нови подходи. Един от тях е начин на прилагане на невростимулация – техника, която обещава да облекчи тревожността чрез директно въздействие върху мозъка.

Как работи тКЕС?

тКЕС е неинвазивен метод, при който слаб електрически ток се прилага през електроди на скалпа. Той не предизвиква силни усещания, а само леко изтръпване, и цели да промени активността на невроните в определени мозъчни зони. Например, стимулирането на префронталния кортекс – частта от мозъка, отговорна за регулирането на емоциите – може да намали прекомерното безпокойство.

Какво казва науката?

Неотдавнашно изследване от 2022 г. анализира резултатите от множество клинични проучвания, за да разбере дали тКЕС наистина помага при тревожни разстройства. Учените са разгледали данни от хора с различни диагнози, включително ГТР, паническо разстройство и обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР). Резултатите показват, че тКЕС има умерен, но положителен ефект върху намаляването на тревожните симптоми.

Едно от ключовите открития е, че хората, получили тКЕС, са имали по-малко интензивни чувства на страх и напрежение в сравнение с тези, които са получили само плацебо стимулация. Например, при пациенти с ГТР, които са преминали през 10-15 сесии по 20 минути, е отчетено подобрение в способността им да се справят с ежедневния стрес. При социална тревожност пък тКЕС е помогнала за намаляване на страха от общуване, особено когато е насочена към дясната част на префронталния кортекс.

Защо е ефективна?

Тревожността често е свързана с прекомерна активност в определени мозъчни региони, като амигдалата (центърът на страха), и недостатъчна активност в зони, които контролират емоциите. тКЕС помага да се възстанови балансът, като усилва или потиска тези региони според нуждите. Това я прави гъвкав инструмент за персонализирано лечение.

Източник

Тази статия е базирана на публикацията: Vergallito, A., Gallucci, A., Pisoni, A., et al. (2022). „Effects of Transcranial Direct Current Stimulation on Symptoms of Anxiety Disorders: A Systematic Review and Meta-Analysis“. Frontiers in Human Neuroscience, 16, 845452. DOI: 10.3389/fnhum.2022.845452.