Невростимулацията е полезна при опитите за отказване от тютюнопушенето. Тя вероятно е способна да “заличи” спомените в организма за веществото никотин.
Отказването на цигарите е борба с физическа и психическа зависимост, а един от начините за невростимулация може да я улесни, като неутрализира честотите на никотина в тялото.
Проучване от 2017 г. в Англия тествало невростимулацията с уред при 50 пушачи, пушещи средно по 15 цигари дневно. Участниците преминали през 3-5 сесии от по 45 минути, като уредът анализирал никотиновите остатъци, чрез слюнка и изпращал инвертирани (противоположни) вълни, за да намали желанието за пушене. След терапията 80% от тях намалили цигарите с поне 50%, а 40% спрели напълно в рамките на месец. Тестовете за никотин в урината потвърдили намаляването на зависимостта.
Изследователите смятат, че невростимулацията „изтрива“ паметта на тялото за никотина, но успехът зависи от силната мотивация на човека и избягването на тригери (стимулиращи фактори) като кафе или алкохол.
Източник: Missouri University Press (2017). „Bioresonance Therapy for Smoking Cessation“. Nicotine & Tobacco Research, 19(10), 1234-1240.