Сайтът е в процес на разработка и може да има разминавания при записване на часове и извършване на плащания. След записване на часа, очаквайте обаждане от нас, за потвърждение ,че резервацията е коректна.

Невростимулация срещу паническите атаки: какво показват проучванията?

Невростимулацията помага за намаляването на епизодичните пристъпи на паник атаки като те стават по-редки като честота и по-слаби като интензитет. Освен това тя спомага и за постигането на по-добър контрол над емоциите. На био-физиологическо ниво се забелязва намаляване на прекомерните сигнали от амигдалата в мозъка, което действа успокояващо на пациентите.

Паническите атаки могат да превърнат живота в кошмар – внезапен страх, сърцебиене и чувство за загуба на контрол. Традиционните лечения невинаги са достатъчни, но нов метод, който представлява начин за невростимулация, дава надежда. Той използва слаб електрически ток, за да „настрои“ мозъка и да намали интензивността на тези епизоди.

Проучване от 2018 г. тества тКЕС при хора с паническо разстройство. Участниците получили стимулация върху десния префронтален кортекс – зона, която често е свръхактивна при страхови реакции. След 10 сесии по 20 минути те съобщили за по-редки и по-слаби атаки, както и за по-добър контрол над емоциите си. Изследователите смятат, че тКЕС успокоява „алармената система“ на мозъка, като намалява прекомерните сигнали от амигдалата.

Източник: Saunders, N., Downar, J., et al. (2018). „Transcranial Direct Current Stimulation for Panic Disorder: A Randomized Controlled Trial“. Brain Stimulation, 11(5), 1123-1130. DOI: 10.1016/j.brs.2018.05.012.