Невротерапията отлично може да се комбинира и съчетава с подходящи фармакологични средства при лечението на пациенти с хиперактивност и дефицит на вниманието (ХАДВ). Благодарение на нея е възможно постигането на усезаемо подобряване на качеството на живота на хората, страдащи от това заболяване.
Личностовото разстройството, свързано с хиперактивност и дефицит на вниманието (ХАДВ) е много често срещано неврологично състояние при децата, което често продължава и в зряла възраст. То е разпространено сред 5,29% при деца до 18-годишна възраст и между 2,58% и 6,76% при възрастните. Среща се по-често при мъжете.
По отношение на неговото лечение се използват различни методи, но най-често се прилагат фармакологични средства, свързани с употребата на стимуланти. Въпреки че лекарствата са важни за терапията на хиперактивност и дефицит на вниманието (ХАДВ) е добре те да се съчетават и с други методи, имащи за цел успешно постигане на цялостна нормализизация на мозъчната дейност. При хората, които страдат от това състояние се забелязва наличие на завишени (по-високи) честоти на някои мозъчни вълни в комбинация с повишени нива на тета вълните и понижени бета вълни. В следствие на тези промени в мозъка се отчита влошаване на вниманието, паметта, движенията и концентрацията. Невротерапията е невростимулираща терапия, която влияе върху мозъчните вълни, с цел по-добро когнитивно функциониране. Всъщност с нейна помощ пациентът се учи как да поддържа подходящите нивата на тези мозъчни вълни за да може функционирането на мозъка да е нормално. Има много клинични проучвания, които показват, че невротерапията подобрява вниманието и намалява хиперактивността. Според анализите тя оказва положителен ефект при 32% – 47% от хората и той е устойчив, тъй като се правят контролни изследвания след 6-12 месеца. Невротерапията се използва и в клиничната психология за състояния като тревожност и депресия, които понякога са придружаващи заболявания на ХАДВ.
Целта на изследването е да се опише опита на невротерапевтите, които използват този метод за лечение на ХАДВ. Изследването е под формата на интервюта, които са проведени в частните кабинети на участниците в Южна Африка. Задачата на участниците е да разкажат за техния опит с този метод по отношение на лечението на ХАДВ. Те смятат, че невротерапията е подходяща при лечение на ХАДВ и други съпътстващи състояния. Отделно тя се комбинира добре и с други техники и улеснява терапевтичната връзка. Проблемите по-скоро са свързани с някои придружаващи заболявания, неспазването на терапевтичния план от страна на пациента и други. Стига се до заключението, че невротерапията влияе благоприятно на ХАДВ и подобрява качеството на живот на хората, страдащи от това заболяване.
Източник:
Oliveira, J., Pellow, J., Tsele-Tebakang, T. (2022). Experiences of neurofeedback therapists in treating attention-deficit hyperactivity disorder. Health SA Gesondheid