Сайтът е в процес на разработка и може да има разминавания при записване на часове и извършване на плащания. След записване на часа, очаквайте обаждане от нас, за потвърждение ,че резервацията е коректна.

Проблеми с памет, концентрация и учене (когнитивни умения)

Какво представляват когнитивните умения?

Когнитивни умения са процесите в мозъка, които отговарят за краткотрайна и дълготрайна памет, концентрация, учене, мислене, скорост на обработка на информацията. Когнитивните способности се дефинират още, като процесите на разсъждение, решаване на проблеми, планиране, абстрактно мислене и разбиране на сложни идеи.

Много хора страдат от когнитивни нарушения, а причините за това варират от генетични заболявания до придобити мозъчни увреждания, причинени от злополуки или прекомерен стрес. Симптомите за такива нарушения са – затруднения при взимане на решения, лоша концентрация, проблеми с краткосрочната памет, затруднения при възприемането на учебен материал.

Въпреки, че тези проблеми по-често се срещат при хора в по-напреднала възраст, те не се ограничават дотам. Възможно е да възникнат във всеки етап от живота на човекa, включително и в ранна детска възраст.

Независимо каква е степента на увреждането, е добре да се вземат необходимите мерки навреме, за да не се задълбочават симптомите.

Стресът на съвременното ежедневие е основният фактор за появата на когнитивни нарушения. Някои форми на стрес са нормална част от живота ни, но по-продължителни и чести неприятности в работа, семейни проблеми, личностни проблеми, липса на подкрепа, могат да имат огромно въздействие върху нашата психика и да доведат до сериозни нарушения. Причината е, че при прекомерен стрес за по-дълъг период от време, мозъкът не успява да се възстановява.

Ако усещаме проблеми с паметта и концентрацията, ако не можем да се справяме с елементарни задачи в ежедневието си, ако усещаме тензионно главоболие (константно напрежение подобно на притискане на главата) и имаме проблеми с възприемането, дори на елементарна информация, е необходимо да вземем мерки и да се обърнем към специалист.

Какво е решението при когнитивните нарушения?

Десетки проучвания доказват, че невротерапиите влияят върху значително подобряване на когнитивните умения, преодоляване на дефицити и възстановяване на мозъка. В “Хелтикс център” имаме дългогодишен опит със справянето с когнитивни проблеми и сме помогнали на стотици клиенти да се върнат към своя нормален ритъм на живот. Ние сме единственият център в България, който е сертифициран да изпълнява мозъчни диагностики и да прилага невротерапии и имаме опит както с деца, така и с възрастни.

Нека да видим как помагат невротерапиите, като разгледаме изводите, до които достигат научните изследвания.

Проучване на Иранския център за психиатрия и поведенчески науки изследва деца с проблеми в ученето, четенето и запомнянето на информация на възраст между 8-10 години. Учените провеждат 20 невротерапии с продължителност 30 минути. Невротерапиите се осъществяват, чрез електроенцефалограф, който следи мозъчната активност и мозъчните вълни в реално време. През това време децата имат за задача да следят екрана и да изпълняват задачи под формата на мултимедийна игра.

След повторна диагностика учените отчитат значителни подобрения в концентрацията на вниманието, паметта, както и подобрения в умението за четене. Изследването стига до заключението, че невротерапиите са полезен и ефективен метод на лечение при когнитивни нарушения, тъй като балансират мозъчните вълни.

Други проучвания също подкрепят факта, че невротерапиите подобряват познавателните умения и концентрацията. Те установяват и това, че водят и до подобрение на паметта от гледна точка на цифров обхват и подобряват академичните постижения.

Ако и вие усещате проблеми с когнитивните функции, обадете се в нашия център за безплатна консултация на GSM: 0889 779 990.