Сайтът е в процес на разработка и може да има разминавания при записване на часове и извършване на плащания. След записване на часа, очаквайте обаждане от нас, за потвърждение ,че резервацията е коректна.

Влиянието на биофийдбек и неврофийдбек методите върху тютюнопушенето

Биофийдбек и неврофийдбек терапиите оказват общо положително въздействие, както върху физическото, така и върху психичното състояние на пациенти със зависимост към тютюнопушене. Промените в тяхното поведение се характеризират с общо понижаване на желанието за пушене, цялостно намаляване на тежестта на зависимостта и редуциране на психичните симптоми.

Тютюнопушенето представлява вдишване на дим от тютюневи листа. В световен мащаб то е една от основните причини за възникването на различни здравословни проблеми, а също така и за настъпването на различни инциденти, водещи до преждевременна смърт. Отказването от тази зависимост е много важно и наистина полезно. Добре е, и е подходящо, то да се случи във всяка една възраст. Това всъщност е единственият добър ход, в сравнение с варианта на продължаващото тютюнопушене. Стратегиите за отказване от него са от решаващо значение. След постигането на отказ от тютюнопушенето може да се използва никотинова-заместителна терапия, поведенческа подкрепа и други. Ефикасността на фармакотерапията не е доказана при хора, които имат тежки психични заболявания, коронарен синдром или гърчове. Освен това нейната абсолютна безопасност не е потвърдена при прилагането й върху бременни жени. Също така заради възникването на странични ефекти често се налага нейното прекъсване. Важно е да се отбележи, че има и други нефармакологични методи, като биофийдбек и неврофийдбек подходи, които могат също да се използват.

Това изследване цели да покаже как тези терапии влияят върху подобряването на физическото и психичното състояние на пациентите с такава зависимост. Участниците са лица над 18 г., пушачи, които пушат повече от 10 цигари на ден. Резултатите са на база – как интервенцията влияе върху отказването от цигари на фона на различни съпътстващи състояния като тревожност, депресия, намалена мотивация, понижено самочувствие и влошено общо здравословно състояние. Те показват, че биофийдбек и неврофийдбек терапиите улесняват модулирането на централната нервна система и влияят на саморегулацията върху поведението. В конкретика, промените в поведението се характеризират с общо понижаване на желанието за пушене, цялостно намаляване на тежестта на зависимостта и редуциране на психичните симптоми.

Източник:

Pandria, N., Athanasiou, A., Konstantara, L. (2020). Advances in biofeedback and neurofeedback studies on smoking. NeuroImage: Clinical 28  https://doi.org/10.1016/j.nicl.2020.102397