Сайтът е в процес на разработка и може да има разминавания при записване на часове и извършване на плащания. След записване на часа, очаквайте обаждане от нас, за потвърждение ,че резервацията е коректна.

Влиянието на невротерапията върху тревожността, депресията и регулирането на емоциите

Невротерапията е ефективен метод за справяне с тревожността и депресията. Чрез нейното използване се осъществява коригиране на мозъчните вълни, което от своя страна води до осъществяване на саморегулацията на мозъчната активност и подобряване на невронните мрежи, които са свързани с когнитивните функции и емоциите. В следствие на това симптомите на тревожност и депресия намаляват.

Генерализираното тревожно разстройство е едно от най-често срещаните психични разстройства, което много силно влияе върху личния, семейния и професионалния живот на човека. Хората, изпитващи това състояние усещат прекомерно притеснение, относно обичайни неща от ежедневието. За разлика от нормалната тревожност, тази е по-силна и продължава по-дълго. Пациентите с това разстройство често страдат и от прекомерно безпокойство, затруднена концентрация, уморяемост, раздразнителност и различни физически симптоми, като изпотяване, гадене, диария, проблеми със съня и други. Генерализираното тревожно разстройство основно се среща при жените.

Един от основните проблеми на тези пациенти е свързан със затруднения в умението да си регулират емоциите. Те често използват неефективни стратегии за справяне с емоциите и стреса. Изследванията показват, че тези пациенти изпитват емоциите с по-голям интензитет. Има и проучвания, които показват, че хората с тревожни разстройства понякога имат мозъчни аномалии.

Невротерапията се използва за коригиране на мозъчните вълни, като това помага за намаляването на симптомите на тревожност. Изследването в статията има за цел да оцени влиянието на невротерапията върху тревожността, депресията и регулирането на емоциите.

В резултат на проведеното проучване е установено, че невротерапията, базирана на количествена електроенцефалография води до подобряване на състоянието на пациенти с тревожност и депресия. Направените тестове преди сесиите показват, че няма значителна разлика между двете групи (контролна и експериментална). След сесиите тестовете при експерименталната група показват, че има значително подобрение на симптомите и резултатите остават сравнително стабилни в рамките на три месеца.

Тези ефекти се обясняват със саморегулацията на мозъчната активност, въздействието върху автономната нервна система и подобряването на невронните мрежи, които са свързани с когнитивните функции и емоциите.

В заключение се достига до предположението, че невротерапията е ефективен метод за справяне с тревожността и депресията.

Източник:

Abdian, H., Rezaei, M., Eskandari, Z. (2021). The effect of quantitative electroencephalography-based neurofeedback therapy on anxiety, depression, and emotion regulation in people with generalized anxiety disorder. Basic and Clinical neuroscience 12 (2)