Сайтът е в процес на разработка и може да има разминавания при записване на часове и извършване на плащания. След записване на часа, очаквайте обаждане от нас, за потвърждение ,че резервацията е коректна.

Влиянието на невротерапията върху уменията и постиженията на спортистите

Невротерапията влияе положително, относно цялостното представяне на спортистите в следните области – умствена устойчивост, концентрация, точност и процеси на възстановяване.

Невротерапията влияе благоприятно, относно представянето на спортистите. Основните цели на метода са да се повиши тяхната концентрация, да се подобри управлението на стреса и тревожността, както и да се постигне цялостното им по-добро представяне по време на състезанията. Изследването дава подробна информация за ролята на невротерапията, относно подобряването на умствените и когнитивните способности на спортисти, които посещават спортни занимания като стрелба и стрелба с лък. Изследванията показват, че този метод влияе на мозъчните вълни и по-конкретно на различните честоти на мозъка, за да се постигне подобряване на когнитивната гъвкавост. Резултатите показват, че невротерапията води до развиването на по-бързи реакции, по-дълготрайно внимание и по-добра емоционална регулация. Освен това невротерапията може да се комбинира и с други техники за да се достигне по-добро ниво на ефективност.

В статията се разглеждат няколко изследвания и теории, свързани с по-дълбокото разбиране на механизмите, чрез които се подобряват когнитивните функции, които са особено важни в живота на спортистите. Основните теории включват аспекти като мозъчната пластичност, психофизиологичния модел на невротерапията и теорията за контрол на вниманието.

Мозъчната пластичност се отнася до способността на мозъка да се адаптира и пренастройва. Невротерапията може да допринесе за постигането на дълготрайни промени в мозъчната активност, особено по отношение на концентрацията, стреса и представянето в различни спортове, изискващи голяма точност като стрелба.

Психофизиологичният модел на невротерапията акцентира върху ролята на невротерапията в обучението на спортистите. Неговата цел е спортистите да могат да осъзнават и контролират различните физиологични процеси като сърдечен ритъм, мускулно напрежение и други.

Теорията за контрол на вниманието разглежда вниманието като основополагащ аспект при спортното представяне. Тя предполага, че чрез използването на метода на невротерапията спортистите могат да подобрят способността си да насочват и поддържат вниманието си, като се разсейват минимално по време на тренировки.

В по-прецизните спортове като голф, стрелба и други, поддържането на оптимално психологическо състояние особено по време на периода преди състезания е от решаващо значение за постигането на добри резултати. При тези спортове моторното програмиране е основното психологическо умение, което контролира повечето компоненти, включени в едно действие. Това позволява на спортистите да упражняват подходящ контрол върху движенията си и да могат да управляват адекватно други компоненти като сила, стабилност и посока, което от своя страна води до цялостно по-добро представяне. За да може да се постигне подобряване на цялостното спортно представянето е необходимо да се подобри и моторното програмиране. Това става с помощта на невротерапията.

В заключение може да се каже, че невротерапията значително подобрява цялостното представяне при спортистите в следните области – умствена устойчивост, концентрация, точност и процесите на възстановяване. Чрез съчетаването на невротерапията с други подходящи методи и техники, изследователите могат да влияят върху индивидуалните физиологични и психологични нужди на спортистите, оптимизирайки представянето и дългосрочния им напредък.

Източник:

Corrado, S., Tosti, B., Mancone, S. (2024). Improving mental skills in precision sports by using neurofeedback training: a narrative review.