Сайтът е в процес на разработка и може да има разминавания при записване на часове и извършване на плащания. След записване на часа, очаквайте обаждане от нас, за потвърждение ,че резервацията е коректна.

Видове ЕЕГ невротерапии

ЕЕГ невротерапиите се използват успешно, както за осъществяването на желани промени в параметрите и функционирането на мозъка, така и за постигането на целенасочени трансформации в поведението. ЕЕГ невротерапиите биват два вида – повърхностна ЕЕГ невротерапия, която изследва мозъчната кора и дълбинна ЕЕГ невротерапия, която изследва мозъка в дълбочина. Положителният ефект от ЕЕГ невротерапиите се проявява при лечението на множество психични разстройства.

ЕЕГ невротерапията е много често използван метод, при който се измерва мозъчната активност на клиента. Получените данни веднага се обработват и се дава обратна връзка. Това а е много полезно, тъй като въз основа на тези данни клиентът може да влияе върху някои параметри на мозъка си и във връзка с това да предизвика желани промени, както в неговото функциониране, така и в собственото си поведение. ЕЕГ невротерапията се използва като допълващо лечение при различни психологични разстройства. Тя също така може да се използва успешно и за подобряване на когнитивните способности.

В статията са представени различни видове ЕЕГ невротерапии и някои проблеми, свързани с тях.

Има два вида ЕЕГ невротерапии, които се използват по-често:

Първият вид ЕЕГ невротерапия е повърхностен – той се извършва само върху мозъчната кора и се използва при хора с хиперактивност и дефицит на вниманието (ХАДВ) и епилепсия. При хиперактивността се повлиява вниманието, а при епилепсията – издръжливостта при припадъците.

Вторият вид ЕЕГ невротерапия се нарича дълбокомозъчна невротерапия – това означава, че се работи в дълбочина, като целта е да се промени връзката между различните области на мозъка. Използва се при деца с дислексия, аутизъм, епилепсия, черепно-мозъчна травма, мозъчен инсулт, а съшто така и при здрави пациенти. Чрез употребата на този метод може да се въздейства на свързаността между различни зони в мозъка, както и да се коригират различни структурови асиметрии.

Някои изследователи смятат, че причините за психологичните разстройства се крият в нервната система, особено заради резултатите от ЕЕГ. Има проучвания, които показват, че положителният ефект от невротерапията се разпростира, освен върху вече споменатите разстройства, а също така и върху нарушенията на съня, хроничната болка, неврологичното развитие при децата, различни зависимости, шизофрения, мигрена и други. Освен това невротерапията се използва успешно и за подобряване в представянето на спортисти, творци, мениджъри, като тя влияе положително върху креативността и усъвършенстването на някои умения.

Източник:

Omejc, N., Rojc, B., Battaglini, P. (2019). Review of the therapeutic neurofeedback method using electroencephalography: EEG Neurofeedback. Biomolecules & Biomedicine 19 (3) https://doi.org/10.17305/bjbms.2018.3785