Невростимулацията показва добри резултати по отношение на постигането на облекчение в симптомите на тревожност. Също така се забелязва подобрение в способността на мозъка да се справя с напрежението. Ефектът, обаче зависи от редовността на провежданите терапевтични сесии.
Хроничният стрес изтощава тялото и ума, като често води до тревожност и проблеми с концентрацията. Може ли невростимулацията да помогне? Според скорошно проучване – да.
През 2020 г. изследователи приложили тКЕС върху хора, които изпитвали продължителен стрес заради работа или лични проблеми. Невростимулацията била насочена към префронталния кортекс, за да се подобри способността на мозъка и в следствие на това да възникне справяне с напрежението. След 15 сесии участниците съобщили за по-малко умора, по-добро настроение и намалени нива на кортизол – хормона на стреса.
Това показва, че тКЕС не само облекчава симптомите на тревожност, но може да помогне и на здрави хора да се справят с натоварването. Учените обаче предупреждават, че ефектът зависи от редовността на сесиите.
Източник: Antal, A., Herrmann, C. S., et al. (2020). „Effects of tDCS on Chronic Stress: A Pilot Study“. Clinical Neurophysiology, 131(8), 1875-1882. DOI: 10.1016/j.clinph.2020.05.021.