Невростимулацията представлява неинвазивен начин за намаляване на симптомите на посттравнатичното стресово разстройство (ПТСР). Нейната ефективност допълнително може да се увеличи ако се комбинира с психотерапия.
Посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) оставя дълбоки следи – спомени, които се връщат неканени, и постоянна тревожност. Един от начините за невростимулация се оказва полезен инструмент за възстановяване на емоционалния баланс при хора, преживели травма.
В изследване от 2022 г. ветерани с ПТСР са прилагали тКЕС върху десния дорзолатерален префронтален кортекс (DLPFC), за да се намали свръхактивността, свързана със страха. След 15 сесии по 25 минути те отбелязали, че имат по-малко натрапчиви мисли и имат по-добър сън, а скалата CAPS показала спад на симптомите с около 30%. Някои, дори споделили, че се чувстват „по-леки“ и по-способни да се справят с ежедневието.
тКЕС не е панацея, но предлага нещо ценно – неинвазивен начин да се намали тежестта на ПТСР, особено когато се комбинира с терапия.
Източник: van’t Wout-Frank, M., Philip, N. S., et al. (2022). „Transcranial Direct Current Stimulation for PTSD: A Randomized Controlled Trial“. Biological Psychiatry, 91(6), 546-554. DOI: 10.1016/j.biopsych.2021.10.015.