Сайтът е в процес на разработка и може да има разминавания при записване на часове и извършване на плащания. След записване на часа, очаквайте обаждане от нас, за потвърждение ,че резервацията е коректна.

Невротерапиите – ключов фактор в подготовката на елитните спортисти

Спортните постижения са резултат от добре планирана тренировъчна програма, огромен труд и безупречна дисциплина. Друг огромен фактор във върховите постижения, обаче е психическата подготовка. Почти всички спортисти и треньори определят психологическата подготовка, като жизненоважна за спортните успехи. Основната ѝ цел е да научи спортистите да развият психологически качества за успешно представяне – да се справят с тренировките, състезателният стрес и да овладяват напрежението, особено по време на състезание.

Години назад в подготовката на професионалните атлети са включвани психологически техники, които целят да помогнат за преодоляване на психологическите бариери, като тревожност, липсва на фокус, трудности при възстановяването след нараняване.

Една от традиционните и познати техники за психологическа подготовка са невротерапиите.

Защо невротерапиите са ключов елемент в спортната подготовка на елитните спортисти?

Невротерапията е популярна техника, която спортните психолози на Запад използват от години, с цел да подпомогнат елитни спортисти да постигнат върхови успехи. Използването на невротерапии в спорта може да се намери в научната литература, като приложение, интегрирано в рамките на подготовката на ниво – елит. Много проучвания доказват, че невротерапиите са били и продължават да бъдат неизменна част в психологическа подготовка при спортистите.

По-голямата част от физиологичните процеси на тялото не са под нашия съзнателен контрол и въпреки това те влияят пряко върху нашите физически и познавателни резултати. Чрез невротерапиите спортистите могат да се научат да променят и подобряват собствените си физиологични състояния и реакции при стресови ситуации. Умът и спортните постижения вървят ръка за ръка.

Невротерапията има ключова роля в изграждането на спокойствие в подготовката, подобрен фокус, концентрация и по-високи нива на енергия. Невротерапиите също помагат за изграждането на увереност, която е от огромно значение за представянето на един спортист. 

Как помага невротерапията?

  • Контрол на стрес и тревожност;
  • Повишава нивата на енергия;
  • Подобрява фокуса и концентрацията;
  • Улеснява възстановяването след нараняване;
  • Подобрява представянето;
  • Подобрява бързината на реакция.

Невротерапиите помагат за овладяването на функциите на мозъка, тъй като обучаемият се учи да регулира съзнателно процесите в организма.

Как се използват невротерапиите в спорта?

Ето някои често срещани приложения на невротерапията в спорта:

  • Регулиране на сърдечна честота – повишената сърдечна честота може да увеличи времето за реакция. Ако атлетът се научи да стабилизира своята сърдечната честота, може да увеличи издръжливостта и сърдечно–съдовата ефективност.;
  • Дишане – неправилното дишане може да доведе до неефективно представяне, задушаване и хипервентилация.;
  • Мускулно напрежение – прекомерното мускулно напрежение намалява скоростта на движение, както и ритъма, времето и гъвкавостта.;
  • Потни длани – показва емоционална реактивност и тревожност. Невротерапиите помагат за овладяване на стресовите реакции на организма.;
  • Активност на мозъчната вълна – биологичната обратна връзка с ЕЕГ (неврoтерапиите) се използват за подобряване на способността на спортиста да обръща внимание на своите емоции и да ги контролира, включително и да „успокоява“ натоварения ум.;
  • Бързина на реакция – научни изследвания доказват, че атлетите, които са подложени на невротерапии имат по-кратко време за реакция.;
  • Овладяване на стреса – стресът може да причини свиване на кръвоносните съдове или спиране на кръвния поток, което може да забави възстановяването след тренировки или наранявания.

Какво представлява невротерапията на практика?

Първо, се прави диагностика с помощта на 21-канален електроенцефалограф с QEEG Loreta и безжична шапка. Изследването дава подробна информация за мозъчните вълни, мозъчните връзки, разглежда мозъка в дълбочина и дава подробна информация за неговите функции и нивата на стрес.

Тази информация се визуализира на специален хардуер и се обработва от специалист, който прави подробна оценка на състоянието на мозъка, нервната система, правилно и неправилно изградените мозъчни връзки.

Изследването показва – до каква степен са развити двете полукълба, кои са силните и слабите страни и какво може да се подобри в мозъчната активност.

След като обучаемият започне терапиите, той се учи да променя и контролира физиологичното си поведение съзнателно, като специалист следи мозъчната му активност в реално време и го насочва.

Плюсът на невротерапиите е, че са подходящи за абсолютно всеки един тип спорт. Те са индивидуални и могат да подобрят представянето във всяка желана област.

За безплатна консултация по телефона и за повече информация, можете да се свържете с нас на GSM: 0889 779 990.