Невротерапията оказва благоприятно влияние при множество състояния като хиперактивност и дефицит на вниманието (ХАДВ), повишена импулсивност, хронична болка, шум в ушите, болест на Паркинсон, инсулт, тревожност и други. В следствие на подлагането на пациентите на невротерапия се забелязват положителни промени в общото и цялостното им когнитивното функциониране.
Хиперактивността и дефицитът на внимание (ХАДВ) е неврологично разстройство, което се появява в ранна детска възраст и се характеризира с проблеми с вниманието и хиперактивност. То също така се проявява и със симптоми на повишена импулсивност. Характерно за това психическо разстройство е, че е на лице слаб когнитивен контрол, които е съчетан с хипофункция на предната цингуларна кора.
За лечението на това състояние предимно се използват стимуланти, но те невинаги са достатъчно ефикасни, освен това използването им често води до странични ефекти. Именно затова се прилагат и други методи като ЕЕГ невротерапии. Обучението по невротерапии се използва с цел да се коригира неправилното функциониране на невроните, което, от своя страна дава възможност на пациентите да имат самоконтрол върху някои части на мозъка си. Освен това то дава добри резултати и при пациенти с хронична болка, шум в ушите, болест на Паркинсон, инсулт, тревожност.
В това изследване се проучва как невротерапията оказва благоприятно влияние на някои симптоми и на когнитивното функциониране при пациента с хиперактивност и дефицит на вниманието (ХАДВ). Проучването е рандомизирано, като в него вземат участие общо 13 участника. Те правят сесии в продължение на период от четири седмици и изпълняват задачи с различни нива на сложност. Най-трудни са им задачите за внимание и работна памет. За разлика от участниците в контролната група, участниците, които са подложени на невротерапия, получават обратна връзка за мозъчната им активност. Също така се разглеждат симптомите и когнитивното им функциониране преди и след сесиите. Според резултатите и в двете групи има промяна в мозъчната активност, но в групата, която се подлага на невротерапия се наблюдават повече подобрение в когнитивното функциониране. Така хората с ХАДВ благоприятно и успешно се повлияват, чрез въздействието върху мозъчната им активност.
Източник:
Zilverstand, A., Sorger, B., Willemse, D. (2017). FMRI neurofeedback training for increasing anterior cingulate cortex activation in adult attention deficit hyperactivity disorder. An exploratory randomized, single-blinded study.PloS One 12 (1) 10.1371/journal.pone.0170795