Масовото навлизане на различните видове апаратурите в психотерапията би подпомогнало скъсяването на общото време за провеждане на психотерапия. В допълнение към това те увеличават постигането на различни видове положителни резултати и влияят благоприятно върху цялостния психотерапевтичен процес.
Все по-често в изследванията се говори за аудио-визуално увличане, активна ЕЕГ невротерапия/пасивна невротерпия и флотационна капсула. Използването на такава апаратура, която дава информация за психичното състояние и позволява тренирането на различни умения е доста привлекателно както за специалистите, така и за клиентите. Също така то е лесно и дава много детайлна и полезна информация. Изследванията показват, че тези методи влияят благоприятно при различни емоционални и когнитивни проблеми и могат отлично да допълнят работата на различни видове специалисти.
В изследването се разказва, че невротерапевтичните методите изглеждат като анимации и игри, които обаче се влияят от различните промени в нервната система. За да се справи с играта клиентът трябва да промени нивото на мускулните напрежения в тялото си, сърдечният и дихателният си ритъм. По този начин трябва да се промени и степента на ангажираност спрямо стимулите от своята външна и вътрешна среда. Целта на тези игри е нервната система да се научи да може да се саморегулира по-добре, а също така, във връзка с това и да се променят реакциите на човека към определени стресови фактори.
Активната ЕЕГ невротерапия изисква повече активно участие и ангажираност от страна на клиента и психолога, защото това все пак е тренировка на мозъка, имаща за цел изграждане на нови стратегии за справяне с различни фактори от околната среда. Когато говорим за соматизация при определени психични разстройства – например проблеми със съня и тревожност, тогава ползата от прилагането на такъв метод се вижда още по-добре. В такъв случай апаратът не само скъсява времето на терапията, но и директно въздейства върху самата нервна система, като едновременно с това подпомага и възстановяването на хомеостазата. Също така апаратурата предлага индивидуален подход за всеки клиент. Това, например, е огромно предимство пред употребата на лекарства. Благодарение на апаратурата психолозите разбират много повече за начините, по които хората реагират на стресови фактори и за нервната система на клиента, като цяло. Те така могат да избират по-подходяща терапия. Невротерапевтичните методи се използват успешно при депресия, тревожност, проблеми със съня, хиперактивност, говорни нарушения, неврологични нарушения, зависимости и други.
Предимствата на апаратурата за прилагането на невротерапия е, че тя е много компактна и достъпна за употреба. В допълнение към това тя помага за усвояване на нови навици, а също така, чрез нея могат да се активират определени мозъчни зони и други.
Според авторите на статията е въпрос на време масовото навлизане на апаратурите в психотерапията, предвид факта, че използването им скъсява общото време за психотерапия. Също така те увеличават постигането на различни видове положителни резултати и влияят благоприятно върху цялостния психотерапевтичен процес.
Източник:
Ангелова, Н. (2022). Приложение на аудио-визуалното увличане, биофийдбек и флотационна капсула в областта на психология на здравето. Psychological Thought 15(2), 243-258 https://doi.org/10.37708/psyct.v15i2.758