Невротерапията дава добри резултати и влияе благоприятно върху симптомите, свързани с хиперактивността и дефицитът на внимание (ХАДВ). Важно е да се отбележат и нейните основни предимства, а именно, че няма странични ефекти от използването й, а също така и постигнатите резултатите, чрез нейното прилагане, са дългосрочни.
Синдромът на хиперактивност и дефицит на вниманието (ХАДВ) е емоционално-поведенческо нарушение, при което основния симптом е дефицита на вниманието или хиперактивността. Според DSM-IV има три основни подтипа на разстройството:
ХАДВ с дефицит на вниманието – децата лесно губят концентрация, дори и при най-обикновени дразнители. Имат трудности при следване на структура и правила, много бързо се разсейват и не изпълняват задачите докрай;
ХАДВ с хиперактивност – тези деца имат много енергия, непрекъснато са в движение, трудно спазват правила и ред;
ХАДВ – комбиниран тип – най-често срещания подтип при децата, където има и дефицит на вниманието и хиперактивност.
Това разстройство се появява още в предучилищна възраст и продължава в зряла възраст. Също така е доста разпространено и засяга повече момчетата.
В статията се говори за влиянието на невротерапиите върху ХАДВ. Те оказват влияние върху основните дефицити при ХАДВ и се основават на оперантното учене. Основните предимства на невротерапиите са, че нямат странични ефекти и резултатите са дългосрочни. Според изследването юношите с ХАДВ могат да се научат да подобряват мозъчната си активност средно за 8 сесии. Други изследвания показват, че обучението на саморегулация на някои фронтални дялове води до активиране и повишена функционална свързаност на други дялове.
В заключение може да се каже, че невротерапията дава добри резултати и влияе благоприятно върху дефицитите, свързани с ХАДВ.
Източник:
Rubia, K., Criaud. M., Wulff, M. (2019). Functional connectivity changes associated with Fmri neurofeedback of right inferior frontal cortex in adolescents with ADHD. NeuroImage (188), 43-58 https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2018.11.055